Na přelomu března a dubna proběhne v Českém Krumlově již 12. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Po dvou ročnících ovlivněných pandemií covid-19 se festival vrátí ke svému standardnímu formátu. Od 28. března do 1. dubna budou probíhat dopolední programy pro žáky a studenty základních a středních škol, od čtvrtka 31. března do soboty 2. dubna se v českokrumlovském městském divadle odehrají projekce pro veřejnost.
Tématem letošního ročníku jsou Cesty svobody. Původně jsme jím chtěli odkazovat na porušování lidských práv v nedemokratických režimech – v Barmě, Hongkongu, Bělorusku nebo Rusku. V posledních dnech ale toto heslo nabylo obludné aktuálnosti. Situace na Ukrajině ukazuje, jak křehký je předěl mezi mírem a válkou, mezi svobodou a útiskem, mezi životem a smrtí. Našlapování bosých nohou mezi okovanými vojenskými botami objevující se v letošním festivalovém vizuálu je náhle děsivě konkrétní a děsivě blízko. Věříme, že přes nejistoty přítomných událostí, anebo právě kvůli nim, dává smysl věnovat čas filmům s lidskoprávní problematikou a mluvit o jejich naléhavém poselství.
Téma zahajovací projekce Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu je zjevné z názvu samotného. Děti mlhy, debut režisérky Diễm Ha Lệ, která se připojí k následné debatě, byl oceněný na festivalu IDFA. Přináší příběh dívky z hmongské komunity ve Vietnamu. Třináctiletá hlavní hrdinka zažívá první pocity svobody spojené s dospíváním, o možnost rozhodovat o svém životě ji však zřejmě připraví pofiderní místní tradice únosu nevěst.
Dokument Zatracená práce odkrývá, co obnáší poskytování nezávislého zpravodajství v Putinově Rusku. Vladimír Votápek, analytik a bývalý generální konzul v Rusku, bude po filmu připraven zodpovědět vaše dotazy nejen k filmu, ale i k nejaktuálnějšímu dění na východě Evropy. Demokracie je v ohrožení i v těsné blízkosti české kotliny. O systematickém oslabování nezávislosti justice v Polsku vypráví Soudci pod tlakem.
Film Každá minuta života popisuje metodu, podle které se obětaví rodiče snaží vychovat dokonalého mladého muže. Bude však i šťastný a připravený na běžné těžkosti života? Snímek Severní proud reportuje o tom, že cesty plechovek od piva řekami a moři jsou až příliš svobodné. Úchvatné záběry norského pobřeží jsou v silném kontrastu s plážemi plnými odpadků. Film Síla zachycuje několik let života filmového kritika Kamila Fily. Režisér Martin Mareček, který bude po filmu k dispozici pro dotazy, k natáčení přistoupil s pozoruhodným osobním i režisérským étosem. Festival zakončíme dokumentem Platón z Belfastu. Jeho fascinujícím hrdinou je ředitel katolické chlapecké školy v Severním Irsku, který skrze filozofii učí malé chlapce, jak se vyrovnat s komplikovanou minulostí země i s vlastním dospíváním.
Vedle filmových projekcí a debat s hosty festival jako každý rok nabídne i koncert nebo tradiční happening. Více informací, včetně festivalového programu, naleznete na našem webu, případně na Facebooku.
Festival je organizován společností Člověk v tísni pod hlavičkou Centra pro pomoc dětem a mládeži o.p.s. a ve spolupráci s Gymnáziem Český Krumlov. Našimi partnery a podporovateli jsou Město Český Krumlov, Jihočeský kraj, MŠMT, Vlašský dvůr, ČEVAK, Českokrumlovský rozvojový fond, EWAC s.r.o., Živadosta, Marian Kott a reklamní agentura Karmášek. Festival se koná pod záštitou starosty města Český Krumlov Mgr. Dalibora Cardy.